proteinshakeYep, you heard it right. I think protein shakes are for suckers. And, yes, I used to be one. I was a GNC shopping, EAS slurping moron. It’s been awhile since I’ve spent any money on protein shakes for reasons I’ll go into later in this post. For now, I’m gonna let out a silent cyber scream over something that makes me want to get out my sparkly b$tch hat and RANT.

Lean on in and listen up…

SHAKEOLOGY IS NOT A PROTEIN SHAKE! 

Every so often someone (usually in a Moms group) on Facebook will ask something along the lines of “What’s the deal with Shakeology? Has anyone here tried it? Is it worth it?” And it won’t take long for:

(a) a small crowd of coaches – or people who know coaches- to chime in with testimonials; and

(b) a frugal  know-it-all skeptic who’ll claim that it’s just a fancy, overpriced protein powder

Nope. No way, no how. I’m a Mom of above average intelligence (well, at least, on my best days). I’m not a fan of wasting money. There is no way in heck I’d be paying $100/month for just a protein powder. I stopped paying half that for ACTUAL protein powders and shakes ages ago.

I stopped because there are FAR better ways to get good quality, protein without any added crap that most companies cram into protein powders to make them taste good. Crap like artificial flavors, sweeteners, soy lecithin. If ALL I wanted was a good source of protein these days, I’d just get a bowl of greek yogurt. Or a baked chicken breast.  Or a couple of hard boiled eggs (bonus yum points when I devil them up with roasted red pepper hummus).

These ways will likely cost me less per serving than most protein powders AND not come with all the crap in your average protein powder.  Want an example? A serving of 24 grams of protein thanks to greek yogurt will cost me $1. A serving of Optimum Nutrition Whey  with 24 grams of protein would cost me $1.17 (not factoring in tax and shipping).

I’ll say it again- Shakeology is NOT a protein shake. It’s my daily dose of superfood nutrition. It’s my way of getting a power packed meal I can blend and go, all the while satisfying my sweets cravings. And at $4 a pop, I think it’s worth every.stinking.penny ~ and is worlds better for me than what I’d get paying the same amount for a drive-thru meal or Starbucks latte.

So you go ahead and keep on buying those craptacular protein powders thinking you’re better/smarter/more all around wonderful than those who pony up for Shakeology. Maybe I’ll wave at you while you’re in line at the drive-thru or waiting for Caramel Frappucino. 😉

Get a Free 5 Day Clean Eating Plan

Sign up to get your 5 Day Clean Eating Meal Plan and grocery shopping list. 

Whoop Whoop! Check your inbox for your 5 Day Meal Plan.